25 października 2019

Numizmatyka – czy moneta ze strychu może być warta kilka pensji?

Stare monety niezwykle silnie oddziałują na wyobraźnię. Ile razy, wchodząc na strych w domu dawno nie odwiedzanych dziadków, mieliśmy nadzieję odkryć tam prawdziwy skarb w postaci właśnie starych monet, papierów wartościowych czy książek. W rzeczy samej, wiele strychów, ale i zwykłych komód w domach starszych ludzi kryje stare polskie monety (i nie tylko polskie!), które z powodzeniem mogą zyskać status numizmatów. Jeśli nasi przodkowie nie kolekcjonowali monet, nie byli ich znawcami, niejednokrotnie przechowują w domowych pieleszach egzemplarze, których kolekcjonerskiej i finansowej wartości nie są po prostu świadomi.

Numizmatyka – czym jest?

Numizmatyka [gr. nómisma ‘moneta’] to nauka badająca, opisująca i systematyzująca monety oraz inne formy pieniądza, rozpoznająca przyczyny i warunki ich powstania i użytkowania, a także przenoszone przez nie treści. Mianem tym określa się także kolekcjonowanie monet.
Początki numizmatyki sięgają XIV w, a intensywny rozwój przypada na wiek XVI, kiedy to na fali zainteresowania starożytnością antyczną (Renesans) rozwinęło się kolekcjonerstwo, gromadzenie oraz  identyfikowanie monet starożytnych, a potem także średniowiecznych.
Pierwszym polskim czasopismem numizmatycznym były powstałe 1884 „Zapiski Numizmatyczne”. Światową organizacją zrzeszająca numizmatyków jest Międzynarodowa Komisja Numizmatyczna (bez stałej siedziby). Polskie stowarzyszenia numizmatyczne zostały 1953 włączone do Polskiego Towarzystwa Archeologicznego – od 1972 roku funkcjonuje  Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne.

Od czego zależy cena monety?

Wycena monety zawsze bazuje na kilku jej cechach. Są to:

  • Jakość kruszcu, z którego moneta została wykonana – wiele numizmatów wybito w srebrze lub złocie, ale równie wiele w metalach nieszlachetnych.
  • Stan, w jakim moneta się zachowała –  wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne przebarwienia działają zawsze na niekorzyść. Nawet unikatowe monety tracą na wartości z powodu choćby minimalnej skazy. Najcenniejsze są egzemplarze w tzw.  „stanie menniczym”, czy w takiej kondycji, w jakiej były zaraz po opuszczeniu stempla menniczego.
  • Nakład w jakim wydany została moneta. Im mniej monet wyszło z mennicy, tym ich wartość większa.
  • Estetyka i walory artystyczne. Monety kolekcjonerskie traktowane są jak wszystkie inne dzieła sztuki użytkowej.
  • Wartość historyczna. Data wybicia monety może wiązać się  z ważnymi wydarzeniami.
  • Wiek monety. Zazwyczaj im starsza moneta, tym jej wartość wyższa.

Warto pamietać, że monety to obiekty, które często były fałszowane. Dlatego ich wycena musi być wykonana przez znawcę. Tylko on będzie w stanie zbadać monetę na tyle szczegółowo, żeby dostrzec uszkodzenia oraz detale pozwalające odróżnić cenny zabytek od falsyfikatu.

Dowiedz się więcej w artykule: Jak wycenić stare monety?

stare monety do wyceny

Dlaczego monety zyskują na wartości?

Analitycy inwestycyjni są też zgodni: na monetach kolekcjonerskich nie można stracić. Ich wartość szybciej, lub wolniej, ale z biegiem czasu zawsze będzie szła w górę. Rynek kolekcjonersko – numizmatyczny jest dziś bardzo szybko rozwijającym się segmentem rynku lokat kapitału. Trzeba jednak mieć świadomość, że monety kolekcjonerskie i numizmaty to dwie różne kategorie monet, obok których istnieje jeszcze trzecia – monety bulionowe. Każdy rodzaj monet zyskuje na wartości w inny sposób i w innym tempie.

Monety numizmatyczne – dawne monety o wartości historycznej, zabytkowej – zawsze z czasem zyskują na wartości, ale nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jak szybko i jak dużo wzrośnie ich cena. Czasami może dojść do sytuacji, mówi prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, w której podaż danej monety zwiększy się w przyszłości z uwagi na odnalezienie dużej liczby takich samych monet. Takie sytuacje mają często miejsce w przypadku monet średniowiecznych. Oczywiście nagły wzrost podaży skutkuje spadkiem ceny.

Monety kolekcjonerskie – to monety okolicznościowe wykonane ze złota lub srebra, bite przez mennice prywatne i państwowe, zabezpieczone w kapslach, zamknięte w pudełkach, opatrzone certyfikatami. Kupując taką monetę inwestor nie musi się martwić o to, że kupił podróbkę, a jedynie o to, czy na przestrzeni lat wartość tej monety wzrośnie.

Monety bulionowe – to monety ze szlachetnego kruszcu, bite w nieograniczonym nakładzie. Cenione są one nie tylko ze względu na niezaprzeczalne walory estetyczne ale także za fakt, iż są bardzo bezpiecznym i trwałym sposobem na inwestycję kapitału.

Jakie stare monety warte są kilka lub kilkanaście tysięcy?

  • Niepozorny szóstak z 1528 r. – najwyższy nominał wybijany w srebrze w czasach Zygmunta Starego, który ratował skarb państwa przed fałszerzami, podrabiającymi polskie grosze w słabszym stopie metalu – nawet słabo czytelny może być dziś licytowany od od 3000 zł.
  • 6 dukatów Jana Kazimierza z najróżniejszymi śladami sprawdzania złota. Na dawnych bazarach monetę zaginano, a może i sprawdzano zębami, a dzięki surowcowi przekazywano z pokolenia na pokolenie, aż do naszych czasów – jako kruszec przyniesie około 3 000 zł, a jako 6 dukatów licytowana będzie od 80 000 zł.
  • 10 złotych z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki bite w roku 1958 – kiedy dopiero przymierzano się do masowej emisji – może być licytowane od 2000 zł.
  • Najpospolitsze 5 złotych z rybakiem może być warte kilka tysięcy złotych, jeśli rocznik będzie wczesny, a stan zachowania idealny.

Może Cię zaciekawić:: Ile są warte monety 2 zł okolicznościowe 

Gdzie mogę sprzedać stare monety?

Jeśli jesteśmy w posiadaniu starych monet i nie wiemy, czy mają one jakąkolwiek wartość numizmatyczną, koniecznie powinniśmy skontaktować się z profesjonalnym Gabinetem Numizmatycznym. Oprócz wyceny monet, oferujemy skup srebrnych monet (gotówkowy), banknotów, historycznych papierów wartościowych i innych walorów kolekcjonerskich związanych z numizmatyką. Organizujemy profesjonalne aukcje numizmatyczne w Internecie. Doradzimy najlepszą formę sprzedaży, a w przypadku atrakcyjnych walorów zaproponujemy korzystne warunki sprzedaży aukcyjnej.

Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak to wyceny bezpłatne i bez zobowiązań. Podanie cen szacunkowych przez telefon możliwe jest wyłącznie w przypadku standardowych pozycji w typowych stanach zachowania.

W przypadku wyceny e-mail należy wysłać nam zdjęcia numizmatów do wyceny. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej lub formularza. Nie ma konieczności robienia zdjęć każdej pozycji oddzielnie – można ułożyć je w grupach obok siebie. Na zdjęciach należy przedstawić obie strony numizmatów. W przypadku monet polskich po 1945 roku, nie ma konieczności robienia im zdjęć, wystarczy przygotować spis zawierający: nominał, rok emisji oraz opis tego, co przedstawia moneta (np. Jeż, Mieszko I, itp.).

Źródła:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/numizmatyka;3949009.html

SHARE:
FINANSE 0 Replies to “Numizmatyka – czy moneta ze strychu może być warta kilka pensji?”
Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *