Zakładanie spółek za granicą – dlaczego warto?
Na tle wielu krajów, w tym państw członkowskich Unii Europejskiej Polska nie jest rajem do prowadzenia działalności gospodarczej, a to z takich względów, jak na przykład kwota wolna od podatku, wysokość kosztów prowadzenia działalności, w tym stawki za ubezpieczenie społeczne, czy programy wsparcia dla biznesu. Wielu przedsiębiorców, korzystając z otwartego rynku, decyduje się na założenie spółki za granicą.
Zalety zakładania spółki za granicą
Rejestracja działalności gospodarczej za granicą i prowadzenie firmy na terenie innego wybranego kraju przede wszystkim umożliwia pełną optymalizację obciążeń podatkowych. W celu uzyskania najbardziej korzystnych wyników należy dokładnie przeanalizować systemy podatkowe danego państwa. Wiele krajów wychodzi także na przeciw przedsiębiorcom poprzez takie przywileje dla nowych firm, jak obniżenie podatków, czy zwolnienie ze składania rocznych sprawozdań oraz prowadzenia rachunkowości. Przyjazne biznesmenom prawo pozwala na totalną minimalizację kosztów prowadzenia działalności. Założenie firmy za granicą umożliwia również ekspansję biznesową na obcym rynku, stałe poszerzanie oferty oraz pozyskiwanie nowych klientów, co wpływa pozytywnie na generowane przychody oraz stymuluje rozwój przedsiębiorstwa.
Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie firmy w innym kraju ze względu na dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników, czy ze względu na niskie koszty utrzymania pracowników – zależne jest to oczywiście od specyfiki danego przedsiębiorstwa. Firmę warto zarejestrować w innym państwie też ze względu na dostępność wymaganych surowców. Założenie działalności gospodarczej za granicą ma wiele zalet, z których korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale także pracownicy oraz odbiorcy oferty danej firmy.
Najpopularniejsze kraje, gdzie zakłada się spółki
Główne powody, jakimi kierują się przedsiębiorcy decydujący się na prowadzenie firmy w innym kraju, to optymalizacja podatkowa oraz optymalizacja finansowa działalności. Wszystkie koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, a więc składki i podatki, uiszczane są w kraju rejestracji firmy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o destynacji założenia firmy, dobrze jest dokładnie przeanalizować prawo oraz system obowiązujący w danych państwach. Istnieje wiele rajów podatkowych, jak na przykład egzotyczne wyspy, czy odległe kraje. Faktem jest, że Polska sukcesywnie poszerza listę państw, z którymi zawiera porozumienia o wymianie informacji podatkowej. Nie trzeba jednak sięgać zbyt daleko, by cieszyć się doskonałymi warunkami, niskimi podatkami oraz kosztami prowadzenia działalności. Na terenie Unii Europejskiej istnieje wiele popularnych biznesowo lokalizacji. Przykładem są Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemczy czy Wielka Brytania. Rejestracja firmy za granicą, a konkretnie w wymienionych krajach nie tylko umożliwia obniżenie podatków o kilka punktów procentowych, ale także pozwala na korzystanie z wielu udogodnień, w tym zdecydowanie szybsze założenie firmy oraz skuteczną ekspansję oferty przedsiębiorstwa.
Jak wyglądają procedury?
Założenie spółki związane jest z koniecznością wypełnienia kilku procedur. Istnieje kilka rodzajów spółek, z których należy wybrać tę najlepiej odpowiadającą prowadzonej działalności. Decyzja ta uzależniona jest także od wysokości kapitału założycielskiego oraz innych czynników, takich jak: rodzaju branży, czy planów dotyczących wielkości prowadzonej działalności. Od wariantu spółki uzależniona jest również optymalizacja podatkowa. Następnym etapem po wyborze spółki jest przygotowanie umowy, która będzie konstytuowała działalność, określała system zarządzania przedsiębiorstwem oraz wyznaczała proces rejestracji spółki. Prawidłowo przygotowana umowa umożliwia szybkie założenie firmy.
Rejestrowanie firmy za granicą wymaga zgłoszenia otwieranej działalności w wielu jednostkach, takich jak: odpowiednie rejestry sądowe, urzędy podatkowe oraz ubezpieczeniowe. Własna firma za granicą wymaga także otwarcia rachunku bankowego, który konieczny jest w celu prowadzenia wszelkich operacji finansowych. Zakładanie spółki za granicą nie obejdzie się bez doskonałej znajomości przepisów obowiązujących w danym państwie.
Warto skorzystać z pomocy specjalistów
Rejestracja spółki wiąże się z przeprowadzeniem wielu istotnych procesów, co nie może się odbyć bez dogłębnej znajomości przepisów prawa handlowego oraz podatkowego. Bez specjalistycznej wiedzy bardzo łatwo popełnić błąd, którego skutki mogą spowodować wydłużenie się procesów rejestracyjnych, czy nawet uniemożliwić założenie firmy.
Decydując się na zakładanie firmy za granicą warto skorzystać z usług profesjonalnych kancelarii, jak Kaimakliotis & Co. Kancelaria Kaimakliotis & Co specjalizuje się w rejestracji spółek w wielu miejscach na świecie. Wysoce wykwalifikowany personel to doświadczeni specjaliści, którzy nie tylko przeprowadzą klienta przez cały proces rejestracyjny, ale także umożliwią mu wybór najbardziej optymalnych rozwiązań dopasowanych do prowadzonej działalności. Kaimakliotis & Co gwarantuje założenie firmy w najlepszej lokalizacji oraz pełną optymalizację finansową i podatkową spółki.