25 maja 2020

Łóżka skrzyniowe i kontynentalne – podobieństwa i różnice

Spokojny sen to luksus, o którym marzy każdy zmęczony człowiek po pracowitym dniu. Uczestnicy delegacji oraz wczasowicze zatrzymujący się w hotelach i pensjonatach także liczą na dogodne warunki do odpoczynku. Właściciele takich obiektów dobrze wiedzą, że podstawą wyposażenia każdej hotelowej sypialni jest łóżko, a dzięki utrzymaniu odpowiednich standardów w pokojach, goście chętnie do nich wracają. Jakie rodzaje łóżek wybrać? Czym różnią się między sobą?

Łóżka skrzyniowe i kontynentalne – krótka charakterystyka

Dla laika hotelowe łóżka wyglądają tak samo. Klasyczne, utrzymane w minimalistycznym tonie, eleganckie. Patrząc jednak wprawnym okiem projektanta aranżującego wnętrze hotelowego pokoju można dostrzec wyraźne różnice w ich budowie i wyglądzie. Warto przyjrzeć się charakterystyce dwóch typów łóżek dedykowanych dla hoteli.

Łóżka kontynentalne

Podstawą tego mebla jest drewniana rama. Nie posiada stelażu. Łóżko może mieć ponad 60 cm wysokości i jest tapicerowane. W skrzyni łóżka umieszczony jest doskonale dopasowany do niej materac bonellowy. Kolejnym elementem jest materac kieszeniowy. To właśnie połączenie tych dwóch typów materacy sprawia, że każde łóżko kontynentalne ma tak dobre opinie. Sprężyny bonnelowe umieszczone w dolnym materacu warunkują dobre dopasowanie do kształtu ciała leżącej na nim osoby. Spełnia też wysokie standardy sanitarno-higieniczne, co w praktyce oznacza bardzo dobry przepływ powietrza i ochronę przed wilgocią oraz drobnoustrojami. Z kolei materac kieszeniowy, cechujący się wysoką elastycznością powierzchniową, sprawia, że ciężar ciała równomiernie rozkłada się na całej powierzchni. Gwarancją dobrego snu jest też trzeci materac, nawierzchniowy, zwany topperem. Jest znacznie cieńszy, piankowy i sprawdza się głównie w hotelowych łóżkach łączonych. Niweluje niepotrzebną przerwę między dwoma materacami pojedynczym. Jest to jednak element opcjonalny, podobnie jak wezgłowie czy pojemnik na pościel.

Łóżka skrzyniowe

Praktyczne zastosowanie w hotelach znalazły też modele skrzyniowe. Łóżko skrzyniowe posiada laminowaną ramę oraz stelaż. Mogą tworzyć go zarówno elastyczne listwy, jak i laminowana płyta. Użyta do produkcji płyta jest bardzo wytrzymała i może mieć wiele wariantów kolorystycznych. W tym typie łóżka wykorzystuje się wygodne materace bonellowe. Do dodatkowych elementów konstrukcji należą zagłówki oraz relingi umożliwiające łączenie łóżek hotelowych bez tworzenia niewygodnego dystansu pomiędzy dwoma materacami.

łóżo skrzyniowe

Łóżko skrzyniowe z zagłówkiem i relingiem, fot. pioniermeble.pl

Różnice, o których warto pamiętać

Główną różnicą między łóżkami kontynentalnymi a skrzyniowymi jest ich budowa oraz materiały wykorzystane do produkcji. Drewniana rama jest zdecydowanie trwalsza od płyty meblowej, która z kolei jest tańszym materiałem. Mimo wszystko, składające się z kilku warstw płyty laminowane są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Nie da się ukryć, że tapicerowane łóżko kontynentalne zawsze robi znacznie większe wrażenie na hotelowych gościach, niż klasyczna rama łóżka skrzyniowego. Jego rozmiary i elegancka obudowa czynią z niego iście królewskie łoże. Ten typ wypoczynku sprawdza się więc przede wszystkim jako łóżko małżeńskie, w wymiarach 140×200 lub 160×200. Z drugiej jednak strony, praktyczne zastosowanie mają pojedyncze oraz łączone łóżka ze stelażem – dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, urządzonych minimalistycznie, tak by nie zmniejszać optycznie powierzchni.

Przewagą łóżek kontynentalnych jest ich wysokość. Poranne wstawanie, a także kładzenie się do łóżka jest znacznie wygodniejsze dzięki gabarytom tego mebla.

Za modelami skrzyniowymi z kolei przemawia ich cena. Są tańsze od innych typów łóżek hotelowych, wymagają jednak własnoręcznego montażu lub złożenia przez fachowców, za które też trzeba zapłacić.

Wygoda niejedno ma imię

Choć oba typy łóżek dla hoteli znacznie się od siebie różnią, mają też pewne podobieństwa. Pierwsze nasuwa się samo – są bardzo wygodne. Na to w dużej mierze wpływa materac sprężynowy, zapewniający optymalne podparcie dla kręgosłupa podczas snu.

Inną ważną kwestią, braną pod uwagę przy wyborze mebli hotelowych, jest ich funkcjonalność. Łóżka kontynentalne zwykle wyposażone są w kółka, umożliwiające łatwe przesunięcie nawet modeli o sporych gabarytach. To funkcja ułatwiająca dokładne wysprzątanie wnętrza. Z kolei łóżka skrzyniowe są zdecydowanie lżejsze, co może być pomocne przy przesuwaniu ich. Choć są niższe od modeli kontynentalnych, zwykle osadzone są na dłuższych nóżkach, co ułatwia dotarcie odkurzaczem nawet w najdalsze części łóżka.

Podczas wybierania mebli hotelowych czy łóżek do sypialni dużą uwagę przykłada się do stylistyki wnętrza. Aby wybrać praktyczny, a zarazem ładny model, zwykle trzeba przyjrzeć się większej ilości dostępnych łóżek i porównać je ze sobą i swoimi wymaganiami. Dobry wybór łóżek kontynentalnych i skrzyniowych znaleźć można u producenta mebli Pionier Meble.

SHARE:
FIRMA I BIURO 0 Replies to “Łóżka skrzyniowe i kontynentalne – podobieństwa i różnice”
Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *