25 września 2020

Fotowoltaika dla firmy – o czym warto wiedzieć?

Poszukiwanie tanich, odnawialnych źródeł energii jest typowe dla obecnych czasów. Stanowi ono nie tylko przejaw trendu, ale i potrzeb, jakie wynikają z wyczerpujących się źródeł paliw kopalnych, wzrastającego zanieczyszczenia powietrza oraz racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Dlatego firmy coraz częściej stawiają na fotowoltaikę – ekologiczną, nowoczesną, tanią w eksploatacji.

Jakie korzyści zapewnia fotowoltaika dla biznesu?

Popularność farm słonecznych i elektrowni montowanych na dachach polskich domów jest jeszcze na stosunkowo niskim poziomie. Dlatego tak ważne jest systematyczne wskazywanie korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w energię odnawialną. Wielu potencjalnych inwestorów wciąż jeszcze uważa, że koszt zakupu zestawu oraz jego montażu jest tak wysoki, że nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści. Ci, którzy tak myślą, są w błędzie.

Kilkadziesiąt lat temu faktycznie montaż był drogi, a na zwrot jego kosztów trzeba było poczekać nawet 20 lat. Obecnie nie tylko zmieniają się perspektywy, ale też notuje się stały spadek cen ogniw oraz wszystkich elementów towarzyszących. Fotowoltaika dla przedsiębiorców ma też inną zaletę. W przypadku elektrowni słonecznych i większej mocy istnieje możliwość odsprzedaży nadwyżki energii do dystrybutora. Dzięki temu firma nie tylko jest samowystarczalna, ale też może zarabiać na produkcji prądu. Fotowoltaika dla firm niesie za sobą kilka korzyści

fotowoltaika w przedsiębiorstwie

Znaczne obniżenie rachunków za prąd

Nawet najwyższa inwestycja w farmę solarną prędzej czy później zwróci się, a firma będzie produkować darmowy prąd na własne potrzeby. Oznacza to całkowite uniezależnienie od cen, jakie oferują dostawcy oraz dostosowywanie systemu pracy do taryf. Obecnie, przy różnych dofinansowaniach, zwrot inwestycji następuje już po kilku latach. Trwałość ogniw oblicza się na około 50 lat, co oznacza, że przez około 40 przedsiębiorstwo będzie samowystarczalne energetycznie.

Niezależność energetyczna od dostawców

Niezależność energetyczna jest powiązana z obniżeniem rachunków za energię, gdyż firma nie musi się liczyć z okresowymi podwyżkami cen czy stosowaniem taryf energetycznych.  Po okresie zwrotu koszt produkcji energii jest minimalny i praktycznie nie ma wpływu na budżet przedsiębiorstwa. Szczególnie fotowoltaika dla małych firm ma tu duże znaczenie. Odpowiednio skompletowana elektrownia może całkowicie pokryć potrzeby energetyczne takiego przedsiębiorstwa.

Dodatkowe dochody ze sprzedaży nadwyżek energii

Wprawdzie trudno tu mówić o zarabianiu dużych pieniędzy, ale nawet niewielkie kwoty w połączeniu z brakiem wydatków na prąd łącznie dają całkiem pokaźny zysk. Ponadto włączenie do sieci sprawia, że firma może też korzystać z rezerw w sytuacji, gdy jej własna produkcja z jakichś powodów jest zbyt niska i nie pokrywa zapotrzebowania.

Zagospodarowanie wolnych terenów

Teren wokół budynków produkcyjnych przedsiębiorstwa często nie jest zagospodarowany i zachowuje postać nieestetycznych nieużytków. Farma solarna montowana w sąsiedztwie zakładu zmienia charakter takich terenów i poprawia estetykę otoczenia.

pracownik przy fotowoltaice

Poprawa wizerunku przedsiębiorstwa

Fotowoltaika dla przedsiębiorców jest doskonałym sposobem na zakomunikowanie światu, że firma troszczy się o środowisko, idzie z tzw. duchem czasu, stawia na nowoczesność i ekonomiczne rozwiązania. Wszystkie te cechy z pewnością pozytywnie wpływają na wizerunek firmy, a ten z kolei skłania klientów do nawiązania współpracy.
Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla firm, amortyzacja kosztów inwestycyjnych może być dodatkową zaletą. Możesz jej dokonać jednorazowo w ramach pomocy de minimis, jeśli Twoja firma spełnia warunki małego podatnika. Jeśli Twoja firma jest większa, amortyzację przeprowadzisz w okresie 10 lat.

Fotowoltaika dla firm w SmartEkoDom

Specjalistą w montażu systemów fotowoltaicznych jest firma SmartEkoDom, która oferuje rozmaite rozwiązania z dziedziny energetyki, przeznaczone zarówno dla klientów prywatnych, jak i dla firm. Fotowoltaika dla biznesu wymaga stosowania produktów, które pokryją znaczne zapotrzebowanie energetyczne przedsiębiorstwa. Umożliwiają to zestawy fotowoltaiczne o dużej mocy, które sprzedaje i instaluje SmartEkoDom. Wśród dostępnych rozwiązań są elektronie słoneczne, które produkują nawet 7,20 kWp energii. Zestawy PV składają się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, zabezpieczeń nadprądowych, okablowania oraz konstrukcji montażowej.

SHARE:
FIRMA I BIURO 0 Replies to “Fotowoltaika dla firmy – o czym warto wiedzieć?”
Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *