11 października 2018

Znaczenie kawy w firmie

Jaka jest pierwsza czynność, kiedy docieramy do miejsca pracy? Parzenie kawy

Wszystko jedno czy pracujemy w wielkiej firmie, czy małym rodzinnym biurze – poranna kawa to rytuał, który pozytywnie nastawia nas na resztę dnia i sprawia, że mamy siłę i ochotę stawić czoło kolejnym wyzwaniom. Każdy z pracowników ma swój dyżurny kubek i ulubiony sposób przygotowania kawy.

Coraz częściej jednak kawę rozpuszczalną czy parzoną w sposób tradycyjny (kawowy miał zalewany wrzątkiem, choć temperatura wody powinna być o kilka stopni niższa) zastępuje mała czarna z dobrego ekspresu ciśnieniowego. Inwestycja w ekspres do kawy ustawiony w pokoju socjalnym albo innym miejscu, w którym pracownicy lubią odpoczywać, to nie tylko inwestycja w ich dobre samopoczucie, ale także zdrowie i przyjazne relacje.

Nie od dziś wiadomo, że kawa ma dobroczynne działanie na nasz organizm, pod warunkiem jednak, że jest to kawa dobra gatunkowo oraz odpowiednio przyrządzona. Przygotowanie kawy w profesjonalnym ekspresie pozbawia ją wszelkich substancji drażniących błonę śluzową żołądka czy negatywnie wpływających na pracę serca. Jeśli w firmie sięgamy po kilka filiżanek kawy, ważne jest, żeby była to kawa, po której nie będziemy czuli się wewnętrznie rozedrgani, nie będzie nam skakać serce, a nasze myśli będą w stanie biec w nadawanym im przez nas kierunku.

kawa ziarnista do biura

Wpływ kawy na pracowników

Pracownicy mający stały dostęp do dobrej kawy i profesjonalnego ekspresu zawsze postrzegają swoją firmę jako miejsce przyjazne ludziom i dbające o ich potrzeby. Firmowa kultura picia kawy to nie to samo, co niegdysiejsze wychodzenie na dymka. Podczas przerwy na małą czarną albo inną ulubioną postać energetycznego naparu nie traci się czasu zgodnie z zasadą „czy się stoi, czy się leży, tysiąc pięćset się należy” – czas na kawę to najczęściej czas zyskany.

W trakcie swobodnej wymiany myśli, kiedy wstajemy zza biurek, pojawiają się w głowach najlepsze pomysły i wizje ich możliwych realizacji. Kawa poprawia koncentrację oraz sprawność intelektualną, wyzwala kreatywność oraz wpływa na lepszą konsolidację pamięci. Wypicie filiżanki kawy powoduje wzrost poziomu serotoniny i dopaminy, czyli substancji odpowiadających za dobre samopoczucie. Kiedy więc mamy już dość patrzenia w monitor laptopa, wydaje nam się, że dzień będzie stracony, warto wyjść na kawę.

Kawa w… procentach

  • 55% pracowników pije kawę podczas pracy,
  • 66% pracowników sięga po pierwszą filiżankę kawy tuż po przyjściu do biura,
  • 28% pracowników wypija aż trzy filiżanki kawy w ciągu dnia,
  • 72% firm dysponuje miejscem dla pracowników specjalnie przeznaczonym do picia kawy.

kawa w pracy prawem pracownika

Prestiż firmy podczas rozmowy biznesowej

Obok wszystkich wymienionych wyżej powodów, podczas rozmowy biznesowej warto zaproponować gościom, klientom czy kontrahentom naprawdę dobrą kawę, bo będzie to dowód na to, że w firmie nie oszczędza się na ludziach. Tak – nie na kawie, a na ludziach. Prestiż firmy wyraża się także, a może przede wszystkim, przez takie drobne, lecz ważne gesty. Doskonałej jakości kawa, wygodne miejsce do rozmowy oraz stuprocentowa uwagą, którą obdarzamy naszych rozmówców ostatecznie zdecydują o tym, czy uda nam się nawiązać długofalową współpracę z ludźmi, na których nam zależy.

Kawa w… procentach

  • 81% klientów firm jest zdania, że częstowanie ich dobrej jakości kawą z ekspresu znacznie poprawia relacje podczas rozmów,
  • 59% firm zawsze częstuje swoich klientów kawą,
  • 23% firm dokonało zakupu ekspresu do kawy, kierując się sugestiami klientów.

kawa w trakcie rozmowy biznesowej

Pierwsze wrażenie przy rozmowie rekrutacyjnej

Długoletni pracownicy firmy mają swoje rytuały. Kiedy potrzebują przerwy, idą na kawę. Ale zanim człowiek stanie się długoletnim pracownikiem, musi przejść całą ścieżkę rekrutacyjną, a potem wszystkie szczeble hierarchii. Najtrudniejsze są początki.

Filiżanka kawy zaproponowana zestresowanemu kandydatowi może nie tylko już na starcie przyczynić się do wyrobienia pozytywnego zdania o firmie, do której aplikuje, ale także jest w stanie wyzwolić w kandydacie pewność siebie i przekonania o własnej wartości. Skoro traktowany jest z estymą, może rozwinąć skrzydła i pokazać się z jak najlepszej strony.

Kawa w… procentach

  • 30% kandydatów na pracowników czuje się zniechęconych, kiedy podczas rozmowy rekrutacyjnej nie proponuje im się filiżanki kawy.

kawa podczas rozmowy rekrutacyjnej

Kawa do biura

Nie, nie istnieją kawy specjalne przeznaczone do biura, ale istnieją ludzie odpowiedzialni za zaopatrzenie biur w kawę. Chcemy im pomóc dokonać wyboru w taki sposób, żeby mogli zaoferować swoim współpracownikom przeróżne kawy bardzo wysokiej jakości. Chętnie pomożemy w doborze kaw ziarnistych i ekspresu oraz metody finansowania. Oferujemy też profesjonalne cuppingi, czyli testowanie kawy na miejscu –  w biurze. Tak, aby pracownicy byli zadowoleni z wyboru i mieli okazję spróbować różnych kaw.

SHARE:
FIRMA I BIURO, USŁUGI 0 Replies to “Znaczenie kawy w firmie”
Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *