11 grudnia 2018

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

Jesteśmy doskonale wyposażonym laboratorium, w którym przeprowadzamy badania analityczne kosmetyków, od surowców użytych do produkcji po wyrób gotowy. Wiele dokładnych badań pozwala nam i producentowi kosmetyków na uzyskanie pewności, że dany produkt kosmetyczny jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników. Seria precyzyjnie dobranych badań dotyczy nie tylko składu kosmetyku, ale także dokumentacji przesłanej przez producenta. Nasza praca oparta jest na przepisach prawnych, wymagających, aby w przypadku kosmetyków wyroby były bezpieczne dla konsumentów, skuteczne, tak jak zapewnia producent, odpowiednio przechowywane i opisywane.

Rodzaje wykonywanych badań

Zakres wykonywanych badań pozwala na określenie wartości kosmetyku, począwszy od jego składu, aż po wskazanie producentowi skutecznych działań marketingowych. Oferujemy badania fizykochemiczne, które mają ocenić wyrób kosmetyczny, stosowane do jego produkcji surowce, aż po opiniowanie jakości opakowań.

Ilościowy i jakościowy skład produktu

Analizując skład każdego produktu, wykonujemy wszechstronne badanie, które ma na celu zweryfikowanie składników i określenie ich proporcji oraz jakości. Podczas badań kosmetyku sprawdzamy, czy producent zastosował poprawność dozowania, czy w składzie znajdują się alergeny, konserwanty, aktywne składniki, substancje zabronione, rozpuszczalniki i w jakiej ilości są one stosowane przez producenta.

Badanie właściwości kosmetyku

To jedno z najważniejszych badań, które ma na celu dokładne określenie działania kosmetyku. W warunkach laboratoryjnych sprawdza się, czy kosmetyk faktycznie wiąże wodę w naskórku, co potwierdzić może właściwości nawilżające kosmetyku. Badane są też skutki działania kosmetyków, które mają przywracać naturalny odczyn pH. W laboratorium uzyskać można informacje o właściwościach wygładzających w produktach do ciała lub we fluidach korygujących. W wynikach badania znajduje się też informacja, czy nastąpiło zwiększenie jędrności i elastyczności skóry po użyciu preparatu antyaging. Popularnym badaniem przeprowadzanym za naszym pośrednictwem jest też TEWL, czyli badanie przeznaskórkowe utraty wody, które weryfikuje właściwości nawilżające oraz ochronne kosmetyku. Po tym badaniu można także wykonać badanie poziomu zaczerwienienia skóry. Ponieważ wiele produktów kosmetycznych ma właściwości redukujące zmarszczki, badanie z obrazowaniem wykaże, czy pod wpływem kosmetyku zmniejsza się ilość bruzd i zmarszczek, by producent mógł sprzedawać produkt jako przeciwzmarszczkowy. Podczas badań można też zmierzyć grubość naskórka, jego szorstkość oraz poziom złuszczania, zbadać wpływ produktu na stymulację kolagenu, redukcję cellulitu, rozstępów, odcisków albo na poziom wydzielania sebum.

W przypadku produktów służących do chronienia skóry przed działaniem promieniowania sprawdza się też poziom melaniny i przebarwień na skórze po ich zastosowaniu i ekspozycji na promieniowanie.

Ocena toksykologiczna

To niezwykle ważny element badania składu kosmetyków. Pracownik laboratorium ocenia drobiazgowo każdy składnik kosmetyku pod kątem działania toksycznego. Analizowana jest dokumentacja użytych surowców oraz wszelkie bazy danych i dokumenty instytucji, między innymi Komisji Europejskiej (a dokładnie Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów). W ocenie toksykologicznej wykorzystuje się wszelkie informacje o właściwościach toksykologicznych substancji. Laborant ocenia ewentualną toksyczność kosmetyku, zarówno natychmiastową, jak i rozciągniętą w czasie, może też ocenić występowanie zanieczyszczeń w składzie kosmetyków lub w materiale, z którego wykonano samo opakowanie.

Badania mikrobiologiczne kosmetyków

Badania mikrobiologiczne są podstawowymi badaniami, które mają na celu skontrolowanie jakości oraz bezpieczeństwa produktów. Zanim kosmetyki trafią na sklepowe półki, muszą na pewno być bezpieczne dla konsumentów. Badania takie pozwalają na stwierdzenie, czy na każdym etapie produkcji zachowano właściwe środki ostrożności. Źródeł zakażenia produktu może być bowiem wiele, a pozytywny wynik badania jest wskaźnikiem, że zachowano właściwą higienę procesu produkcji. Badania mikrobiologiczne kosmetyków związane są z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i spełnia wymagania dotyczące poszczególnych grup kosmetyków oraz zawiera opis przeprowadzanych badań. Wśród wyników znajduje się informacja dotycząca ilości bakterii tlenowych mezofilnych, drożdży i pleśni, pałeczek Pseudomonas aeruginosa, gronkowców złocistych Staphylococcus aureus czy grzybów drożdżoidalnych Candida albicans. Badania wykrywają też obecność pałeczek okrężnicy Escherichia coli. Wszystkie powyższe drobnoustroje mogą wywołać poważne skórne infekcje i choroby błon śluzowych. Informacja o ewentualnym zakażeniu próbki kosmetyków zawsze znajduje się w końcowym raporcie z badań mikrobiologicznych. Wynik badań decyduje o tym, czy produkt w ogóle zostanie dopuszczony do obrotu. Normy te są cały czas uściślane i zaostrzane.

Ocena ekspozycji na różne substancje

To badanie ma wskazać, jaka ilość każdej substancji zawartej w kosmetyku może zostać zaaplikowana dziennie na skórę. Laborant bierze pod uwagę rodzaj i sposób stosowania produktu, czyli to, na jaką część ciała będzie kosmetyk nakładany, jak często i w jakiej ilości. Na wyniki badań ma też wpływ wiek osoby stosującej kosmetyk czy posiadany przez nią rodzaj skóry. Osoba odpowiedzialna za badanie kosmetyku oceni też stopień, w jakim poszczególne składniki przenikają przez skórę w przypadku normalnego stosowania produktu.

Ocena działań niepożądanych

Każdy kosmetyk może powodować pewne niepożądane skutki, nawet jeśli został uznany za bezpieczny dla zdrowia konsumentów. Zdarza się bowiem, że bardziej wrażliwe osoby mogą okazać się uczulone na jakiś składnik. Zadaniem pracownika wyspecjalizowanego laboratorium jest sprawdzenie, czy w składzie nie ma substancji, o której wiadomo, że może wywołać ciężkie skutki niepożądane.

Pełne wsparcie prawne

Przedsiębiorstwo, które produkuje, importuje lub wprowadza na rynek kosmetyki, musi spełnić wiele wymogów, które są niezbędne, by prowadzić taką właśnie działalność. Nasz zespół ekspertów nie tylko oceni bezpieczeństwo kosmetyków i ich poszczególnych składników, ale także przygotuje rzetelną dokumentację produktów, zgodną z aktualnymi przepisami. Współpracując z naszą firmą można mieć pewność, że specjaliści zweryfikują dokumentację, którą posiada klient, skład kosmetyków, opracuje skład produktu zgodny z nazewnictwem INCI (na podstawie kart charakterystyk surowców). Określi też niezbędny zakres badań, konieczny do przygotowania pełnej dokumentacji produktu. Po stronie Intertek jest także przygotowanie dokumentacji razem z Raportem Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego (Safety Assessment), przygotowanie treści oznakowania na opakowanie kosmetyku i weryfikacja tekstów marketingowych, by były zgodne z przepisami prawa. Oferujemy też doradztwo oraz wsparcie prawne podczas wprowadzania kosmetyku do obrotu zgodnie z przepisami polskimi i UE, a także w przygotowaniu kart charakterystyki surowców kosmetycznych czy oświadczeń o produkcie.

SHARE:
PRZEMYSŁ 0 Replies to “Ocena bezpieczeństwa kosmetyków”
Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *