8 października 2018

Dobierz tablicę do swoich potrzeb! Zastosowania różnych rodzajów tablic

Notowanie to nie tylko domena skrupulatnych studentów czy pedantycznych pań domu. Właściwie każdy z nas robi notatki i każdy lubi to robić w inny sposób – jedni w papierowym organizerze, drudzy w telefonie, jeszcze inni na tablicy suchościeralnej przymocowanej w widocznym miejscu mieszkania. Bez tablicy trudno wyobrazić sobie szkolną klasę, biuro działu kreatywnego w firmie, salę konferencyjną. Oczywiście notowanie na tablicy ma zupełnie inny charakter, niż robienie notatek w osobistym kalendarzu czy telefonie, ale chodzi o sam nawyk zapisywania tego, co warto zapamiętać. Gdyby nie tradycyjna tablica kredowa albo suchościeralna, wiele genialnych pomysłów nigdy nie zostałoby przyszpilonych a potem wdrożonych. Bez dobrze dobranej tablicy ani rusz!

Szkoła, restauracja, pokój dziecięcy

Pierwsze skojarzenie na hasło tablica? Oczywiście szkoła. Im człowiek starszy, tym większa pewność, że przyjdzie nam na myśl tablica kredowa, pod którą odpytywano z matematyki albo z polskiego. Czarna tablica, przy pisaniu po której nabawić się można było pylicy, co absolutnie nie wpływało na fakt, że w najmłodszych klasach podstawówki marzyło się o zostaniu dyżurnym i o ścieraniu tablicy, kiedy tylko zajdzie potrzeba. We współczesnej szkole tablice kredowe spotykamy coraz rzadziej, bo wypierają je tablice suchościeralne oraz tablice multimedialne połączone ze stojącym na biurku nauczyciela komputerem. Jednak nie pora jeszcze mówić o zmierzchu kredowych tablic. Choć w szkołach ich coraz mniej, na pewno znajdziemy je w kawiarniach, barach i restauracjach a to w postaci stojących przed wejściem potykaczy z zapisanymi nań zabawnymi hasłami zachęcającymi do wejścia, a to z klasycznymi tablicami zawieszonymi wewnątrz lokalu – zapisuje się na nich menu.Tablice kredowe wyemigrowały także do pokojów dziecięcych i przybrały postać małych różnokształtnych tabliczek zawieszanych nad biurkiem w celu notowania ważnych szkolnych informacji, tablicowych naklejek czy wreszcie farby tablicowej, którą pomalować można całą ścianę.

Potykacz stoi, żeby – jak sama nazwa wskazuje – klient prawie potknął się o niego i przeczytał zapisaną nań informację. Klasyczna szkolna tablica wisi na ścianie – zawsze w tym samym miejscu. Ale istnieją także kredowe tablice mobilne obrotowo-jezdne, których używać można podczas wszelkiego rodzaju debat, warsztatów, burz mózgów, w przestrzeniach coworkingowych czy biurach.

Zarówno w pokojach dziecięcych jak i w przedszkolach, domach kultury, poczekalniach gabinetów pediatrycznych, restauracjach nastawionych na liczne rodziny – słowem wszędzie tam, gdzie są dzieci, doskonale sprawdzają się tablice magnetyczne z przypinanymi doń literkami i cyferkami albo tablice magnetyczne kredowe, po których pisze się miękką kredą bądź markerami kredowymi.

Firma, biuro, przestrzeń coworkingowa

Tablica suchościeralna w wersji magnetycznej – mobilna albo mocowana do ściany, samoprzylepna albo na podkładzie PCV to doskonałe rozwiązanie do każdej firmy czy biura. Z uwagi na różnorodne sposoby mocowania oraz duże walory estetyczne niektórych tablic, można w bardzo atrakcyjny sposób zaaranżować przestrzeń biurową, co doskonale wpływa na kreatywność zespołu. Tablice suchościeralne są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Specjalne mazaki, których używa się zamiast kredy łatwo zmyć nawet zwykłą chusteczką higieniczną, choć najwygodniej robić to gąbką często dołączaną do zestawu mazaków. Kolorowe mazaki oraz białe lub jasne tło tablicy są o wiele milsze dla oka niż czerń tablicy kredowej. Precyzja zapisu oraz wyrazistość rysunków są porównywalne do tych czynionych na papierze. Ma to niebagatelne znaczenie, kiedy  w firmie odbywa się burza mózgów i na tablicy pojawia się naprawdę mnóstwo notatek, szkiców, grafik oraz symboli. Suchościeralne tablice mobilne obrotowe albo w formie parawanów mają dodatkowo tę zaletę, że kiedy są niepotrzebne, zajmują naprawdę mało miejsca – możne je wsunąć w szczelinę między regałami a ścianą i nie będą stały nam na drodze. Ponieważ są to modele jezdne (czyli na statywach z przymocowanymi kółkami), równie łatwo je wydobyć ze schowka jedną ręką.

tablica suchościeralna i kobieta w biurze

Konferencja, szkolenie, narada

Obok opisanych wyżej tablic suchościeralnych, podczas biznesowych albo branżowych eventów doskonale sprawdzą się duże tablice w postaci magnetycznych tryptyków, czyli tablice dwuskrzydłowe. W dużych salach audytoryjnych, podczas wykładów wymagających robienia wielu notatek i symultanicznego tłumaczenia kilku zagadnień, takie wielkie tablice znacznie ułatwiają prowadzenie wywodu i dają prelegentowi gwarancję, że cały jego tok rozumowania zostanie zanotowany na jednej powierzchni.To także znaczne ułatwienie dla osób biorących udział w konferencji czy szkoleniu – nie ma obaw, że nie zdąży się wszystkiego zanotować i umknie nam to, co najważniejsze.

W małych salach, kiedy narada odbywa się wokół prezydialnego stołu, można zawiesić na ścianie także magnetyczną tablicę szklaną. Notuje się na niej mazakami, ściera z taką samą łatwością jak tablicę suchościeralną. Tablica szklana może mieć nadrukowany dowolny wzór, dzięki czemu, kiedy jest nieużywana, stanowi atrakcyjną ozdobę pomieszczenia.

SHARE:
FIRMA I BIURO 0 Replies to “Dobierz tablicę do swoich potrzeb! Zastosowania różnych rodzajów tablic”
Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *