Czym się różni radca prawny od adwokata?
Osoby szukające pomocy prawnej często spotykają się z dylematem, czy odpowiedniej pomocy udzieli im radca prawny, czy też adwokat. Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w którym występuje tego typu podział zawodów prawniczych. Radca prawny a adwokat – na czym polega różnica między tymi zawodami?
Omawianie kwestii adwokat a radca prawny należy rozpocząć od przedstawienia uprawnień i możliwości, jakie posiadają przedstawiciele obu zawodów. Zakres obowiązków adwokata reguluje ustawa prawo o adwokaturze i polegają one przede wszystkim na świadczeniu pomocy prawnej, czyli między innymi sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami.
Radca prawny i adwokat – podobieństwa i różnice
Do obowiązków radcy prawnego zgodnie z ustawą o radcach prawnych należy również udzielanie pomocy prawnej, sporządzanie aktów prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych i występowanie przed sądami i urzędami. Radca prawny może reprezentować klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych i ma w tym zakresie takie same kompetencje jak adwokat.
Różnicą na linii adwokat a radca prawny jest sposób zatrudnienia. Radca prawny może zostać zatrudniony w konkretnej firmie na podstawie umowy o pracę. Adwokat może wykonywać swoje obowiązki jedynie w ramach działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. W ostatnich latach różnice między tymi zawodami bardzo się zmniejszyły, pojawiły się nawet postulaty o ich połączenie.
Tekst powstał w współpracy z Kancelarią Radców Prawnych ProRadcy (https://proradcy.pl)